Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ ambasadorami Biłgoraja w Crailsheim
2014-10-24 07:38:16

Bieżący rok obfituje w wydarzenia promujące trwającą od czternastu lat przyjaźń pomiędzy Biłgorajem i południowoniemieckim miastem Crailsheim. Podczas czerwcowych Dni Biłgoraja nadano tytuł Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj panu Franzowi Kasimirowi z Crailsheim, a w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ uroczyście otwarto Bibliotekę Niemiecką.


We wrześniu były burmistrz Biłgoraja Stefan Oleszczak w uznaniu swoich zasług na rzecz budowania porozumienia pomiędzy Polakami i Niemcami i ogromny wkład na rzecz partnerstwa obu miast został uhonorowany najwyższym odznaczeniem władz miejskich Crailsheim, tzw. Złotą Horafą. W uroczystości towarzyszyła mu grupa mieszkańców naszego miasta, która w trzeci weekend września tradycyjnie przebywała w Niemczech na zaproszenie Komitetu Partnerskiego Biłgoraja.

lo_im_onz.JPG

W przygotowanie każdej z wymienionych imprez i uroczystości zaangażowany był Zespół Szkół Ogólnokształcących. Dyrekcja szkoły i nauczyciele języka niemieckiego od lat czynnie wspierają starania lokalnych władz na rzecz polsko-niemieckiej współpracy. Poprzez liczne inicjatywy dążą do zbliżenia i integracji młodzieży z Polski i Niemiec, stworzenia jak najszerszych możliwości współdziałania, wymiany poglądów, myśli i doświadczeń. Jedną z takich inicjatyw jest istniejąca nieprzerwanie od 1996 roku wymiana uczniowska z Gimnazjum im. Alberta Schweitzera. W dniach od 9 do 18 października w Crailsheim już po raz dziewiętnasty spotkali się polscy i niemieccy uczniowie. Trzydziestoosobowej grupie młodzieży towarzyszyło trzech nauczycieli: Maria Kanty, Renata Krzesińska i Grzegorz Bryła. Podczas wymiany uczniowie z Biłgoraja zamieszkali w domach swoich kolegów. Brali udział w życiu rówieśniczym i szkolnym partnerów, poznawali tradycje i kulturę Niemiec i doskonalili kompetencje językowe. Wspólne wyjazdy do miejscowości Nördlingen w Bawarii, stolicy kraju związkowego Badenia-Wirtembergia – Stuttgartu oraz architektonicznej perły położonej nad rzeką Neckar - Heidelbergu, w połączeniu z przedsięwzięciami integracyjnymi pozwoliły przełamać nieśmiałość i bariery komunikacyjne.








http://lubelskieonline.pl/wiadomosci/printnews.php?id=12626